info@malaupa.cz +420 499 891 112 EnglishGermanPolski Malá Úpa na Facebooku Malá Úpa na Twitteru Malá Úpa na Instagramu Malá Úpa na YouTube MENU

Proč na letošní letní dovolenou nejet do zahraničí, ale raději zůstat v Čechách a navštívit Krkonoše? A pokud Krkonoše, proč nepřijet do Malé Úpy? K rozhodování možná pomůže následující desatero, proč letos strávit dovolenou v Krkonoších.

1. Všude dobře, doma nejlíp

2. Cena

Je třeba si připustit, že dovolená v Čechách je stále výrazně levnější než v zahraničí. Pokud srovnáme pobyt v Alpách a Krkonoších, ubytování se snídaní v Alpách vyjde přibližně stejně jako ubytování s plnou penzí v Krkonoších. Zkuste si spočítat, kolik vyjde oběd a večeře a pronásobte si to počty rodinných příslušníků. Pokud se nechcete omezovat a „šetřit“, potom je dovolená v Čechách daleko levnější. A v letošním roce půjde o cenu více než kdy jindy.

3. Vzdálenost a doprava

Do Krkonoš je to pár hodin (z Prahy dvě). Do Alp je to přibližně dvakrát či třikrát tolik, jedete-li k nejbližšímu moři do Chorvatska, čeká vás více jak deset hodin nepříjemné cesty. Pokud jedete s dětmi, budou vám vděčni, že se nemusí trmácet tak daleko. Cesta letadlem je jistě rychlejší, ale je dražší a charterové odlety, mnohdy zpožděné, v ranních hodinách na pohodě nepřidají.

4. Jazyková bariéra

Ne všichni jsme jazykově vybaveni a je přeci jenom jednodušší se dorozumět v češtině než v cizím jazyce, který stoprocentně neovládáte.

5. Jídlo, pití

Také máme rád ochutnávání zahraničních pokrmů, středomořskou kuchyni a ryby. Ale, ruku na srdce, stejně si nejvíce pochutnáme na tradiční české kuchyni a pokud si po vydařené nedělní túře dáte kachýnku nebo svíčkovou, budete s sedmém nebi. A o cenách jsme se již zmínili výše. Kde v zahraničí (např. v Alpách) dostanete půl litru plzeňského (nebo jiného kvalitního) piva za 1 EUR? Nikde. Cena bude pravděpodobně třikrát vyšší.

6. Hory

Tady se pokusíme srovnat Alpy a Krkonoše. V zimě nemají Alpy, co se týče kvality lyžování, konkurenci. Na druhou stranu zimní Krkonoše mají své kouzlo. Ale v létě? Krkonoše jsou nižším, kompaktnějším pohořím a pro toulky po horách, ať již pěšky nebo na kole, jsou podle mého názoru vhodnější a přívětivější.

7. Malá Úpa

Malá Úpa je klenotem Krkonoš, je to jedna z mála horských obcí, kde ještě naleznete klid a pohodu. Díky své poloze je Malá Úpa ideálním výchozím místem pro turistiku. Malá Úpa leží v sedle nedaleko Sněžky, na níž je úžasný pohled téměř ze všech míst. Většina z vás asi na Sněžce byla. Ale proč se o výstup na nejvyšší českou horu nepokusit ještě jednou, a to třeba z Malé Úpy, z níž vede na Sněžku krásná hřebenová cesta s překvapivými výhledy na Sněžku i do Polska.

Malá Úpa nemá ambici stát se podobným rušným střediskem jako je Pec či Špindl. Pokud však hledáte klidný pobyt v harmonii s přírodou, přijeďte do Malé Úpy. U nás uvidíte krásnou noční oblohu s miliony hvězd, na které si můžete skoro dosáhnout.

8. Pohádková stezka v Malé Úpě

Malá Úpa je ideální pro děti a rodiny. Kromě několika dětských hřišť je největším lákadlem Pohádková stezka, což je unikátní projekt pro malé i velké, pohádkový okruh za krkonošskými pohádkami paní Kubátové.

9. Aktivní dovolená

Příznivci aktivní dovolené v tom mají jasno a vědí. Do Krkonoš se jezdí za aktivní dovolenou, což nemusí nutně znamenat, že se na horách zničíte. Stačí malé procházky, sbírání borůvek, malin, hub, zastávky na pivo a kávu. Pro opravdu aktivní turisty jsou Krkonoše a Malá Úpa rájem. Na túru se lze vydat všemi směry a týden na objevování nových cest vůbec nestačí.

10. Bezpečnost

Ruku na srdce, v Krkonoších je určitě bezpečněji než v exotických destinacích.