info@malaupa.cz +420 499 891 112 EnglishGermanPolski Malá Úpa na Facebooku Malá Úpa na Twitteru Malá Úpa na Instagramu Malá Úpa na YouTube MENU

Krkonoše byly v minulosti regionem horníků, tkalců a sklářů, ale také pytláků a pašeráků. Pašování se v Krkonoších objevuje přibližně v druhé polovině osmnáctého století, kdy kvůli vysokým rozdílům v cenách na obou stranách hranice přecházely přes hřeben organizované skupiny až šedesáti lidí s náklady tabáku, soli, cukru, kávy nebo koření. Pašerácké příběhy vyprávějí mnohé staré kroniky, pověsti a romány, a určitě i vy znáte nejedno filmové zpracování.


K pašování se v Krkonoších vypráví dodnes historka o stavbě kostela sv. Petra a Pavla v Malé Úpě, jejímiž hlavními hrdiny není nikdo důležitější než sám budoucí císař a český král Josef II. a velký vojevůdce generál Laudon. Oba státníci zavítali v září roku 1779 koňmo do Malé Úpy a noc strávili ve Spáleném Mlýně. Císař se tehdy velmi podivoval nad nebývalou prosperitou městečka v jinak chudém kraji. Horalové císaři nabídli, že mu své tajemství prozradí, pokud jim přislíbí financování stavby kostela, který zde tehdy chyběl. Budoucímu panovníkovi pak svěřili svou pravdu o pašování, on ale přesto svůj slib dodržel a v Malé Úpě byl za jeho peníze opravdu postaven na krkonošské poměry velký kostel. Císař však nádavkem do Malé Úpy poslal i jiné „finance“ – tedy finanční stráž, která zde od té doby začala nastálo bojovat s nelegálním obchodem.

Více se dočtete zde: www.ceskozemepribehu.cz