Nadace Via – Malá Úpa
info@malaupa.cz +420 499 891 112 EnglishGermanPolski Malá Úpa na Facebooku Malá Úpa na Twitteru Malá Úpa na Instagramu Malá Úpa na YouTube MENU

Mohlo by vás zajímat

Nadace Via je česká nezávislá nadace, která v Česku působí od roku 1997. Od té doby podpořila již více než 4 000 komunitních a filantropických projektů. Jejím posláním je otevírat cesty k umění žít spolu a umění darovat. Nadace Via finančně podporuje oživení českého venkova a měst a to v rámci otevřených grantových výzev, do kterých se může přihlásit kdokoliv. Druhým způsobem je aktivní vyhledávání potenciálních příjemců grantové podpory ze strany Nadace Via – vybíráme si místa, kterým věříme a chceme pomoct rozvíjet.

Malá Úpa se stala jednou z Nadací Via vybraných obcí, kterou chce finančně i metodicky podpořit v jejím rozvoji. Grant ve výši 400 000 Kč musí být určen na rozvoj komunitního života a sousedských vztahů v obci. Prvním krokem bude společné plánování místních, na kterém bude dán prostor každému, aby vyjádřil svůj názor na to, co by se mělo za dané peníze v obci vybudovat nebo zorganizovat. Nejedná se o peníze určené na vybudování infrastruktury, ale je z nich možné zaplatit např. vznik nebo úpravu společného místa pro setkávání (parčík, posezení, komunitní altán apod.), obnovu památek, organizaci kulturních akcí či komunitních aktivit (sousedské slavnosti) nebo nakombinování různých možností. Důležité je, aby si místní nejen řekli, co si ve své obci přejí, ale společnými silami to i vybudovali, například formou brigád, pokud se jedná o úpravu veřejného prostranství. Kromě grantu je součástí podpory i odborná konzultantka, která v podpořené obci pomáhá s celkovým zaměřením projektu a jeho realizací tak, aby místní byli do procesu zapojeni a s jeho výsledkem co nejvíce spokojeni. Důležitá informace: nejedná se o projekt obce, ale o komunitní projekt maloúpských občanů.

Aktivity v rámci projektu

16.5.2017 – první představení Nadace Via
10.9.2017 neděle, 10:00 – setkání projektového týmu
5.11.2017 neděle, 16:00-18:00 – plánovací setkání široké veřejnosti nad výběrem budoucího společného projektu
1.12.2017 pátek, 18:00 – Horský hotel Javor – detailnější plánování projektu

Pozvánka na pátek 1.12.:

Milí sousedé a všichni, kdo máte rádi naši Malou Úpu,

děkujeme všem, kteří jste přišli na naše setkání 5. listopadu, na kterém jsme se bavili o tom, jaký společný komunitní projekt vymyslíme a následně zrealizujeme.  A že vás bylo opravdu hodně.  Diskuse, která probíhala, byla velmi věcná a zajímavá, a přinesla mnoho podnětných myšlenek.

Nápadů bylo opravdu hodně a v průběhu setkání jsme se shodli na tom, že budeme realizovat tyto projekty:

– maloúpské plesíčko v prostoru pod “Družbou” v místech ČOV, u kterého bude také menší dětské hřiště a altán pro naše další setkávání

– uskutečnění několika společných výjezdů “za kulturou a zážitky”

Do výsledné podoby těchto projektů budete mít samozřejmě možnost mluvit i Vy všichni ostatní, ať už jste se setkání zúčastnili nebo ne.  Jde přece jen o nás – o lidi trávící čas v Malé Úpě. Chceme si vytvořit příležitosti pro setkávání, vylepšit si okolí, zkrátka pořád jde o ty sousedské vztahy.

Rádi bychom Vás tímto pozvali na naše další setkání s nadací VIA dne 1.12. do Horského Hotelu Javor, na které bude navazovat „maloúpská předsezónní tancovačka“ s živou kapelou a občerstvením. Vždyť “tenkou nití”, která se táhla celým naším prvním setkáním bylo, že se málo známe a potřebujeme více možností se potkat a lépe poznat.

Ti z Vás, kteří by se rádi více zapojili do plánování následných kroků pro uskutečnění vybraného projektu, napište prosím email na adresu malaupazije@gmail.com nebo přijďte prosím na Horský Hotel Javor 1.12. v 18:00 hodin. 

Samozřejmě i Vy všichni ostatní jste srdečně zváni 1. 12. na v 20:30 hodin, kdy začne neformální část našeho setkání (tancovačka). I v tomto případě prostoru k zapojení se do plánovacího týmu, stejně jako k diskusím o tom, jaká by měla být finální podoba, bude určitě dostatek.

Mějte se pěkně a těšíme se na další setkání...

Projektový tým

Vendy Balzerová
Katka Bláhová – Nadace Via
Hedvika Čepová
Karel Engliš
Eva Havelková
Eva Navrátilová
Petr Verner

Podobné projekty, které Nadace Via již v minulosti podpořila